25 maja w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny.

Impreza finansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Honorowy Patronat nad piknikiem objęła Minister Klimatu i Środowiska  Anna Moskwa.

Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Można było się pobrudzić sadząc roślinkę, bardziej odważni tworzyli  bombę nasienną. Stanowiska oferowały tworzenie ekobiżuterii, ekomedalionów, ekomydeł i ekotoreb. W dwóch stanowiskach warto było mieć szczęście, gdyż o nagrodzie decydowało koło fortuny. Kto zjadł solidne śniadanie, mógł spróbować wygenerować prąd siłą własnych mięśni na ekorowerze. Wiedzę z zakresu ekologii można było  sprawdzić przy stole multimedialnym. Na stoisku gastronomicznym czekała solidna porcja wiedzy i tricków jak zaoszczędzić na codziennych zakupach w myśl zasady „zero waste” w ramach innowacji pedagogicznej "Ekologia i kulinarny recykling". Oprócz tego organizatorzy zachęcali do skorzystania  ze stoisk: plastycznego, ekofryzur i kosmetyków do pielęgnacji włosów, budowlanego, elektrycznego, ekologicznego oraz  naszych gości ze SOSW w Trzciance. Przygotowano także stanowiska edu strefy pedagoga, kącik bookcrossingu oraz ekologiczną  grę terenową.

Na parkingu przy budynku zespołu pracowni przedmiotów zawodowych wystawione zostały samochody i motocykle stanowiące wyposażenie pracowni diagnostyki samochodowej oraz samochód elektryczny udostępniony dzięki uprzejmości salonu Toyota Radość i Pana Andrzeja Cybulskiego. Na boisku wielofunkcyjnym czekały zabawy sportowe dla dużych i małych.

Stoiska edukacyjne przygotowali: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolionie, Nadleśnictwo Garwolin, EKO-LIDER, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Warszawie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział terenowy w Garwolinie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Garwolinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulbinach, Pani Aleksandra Nakonieczna – ekspert marki Artego. Nie zabrakło lokalnych producentów żywności: Brueggen Polska Sp. Z. O. O, Piekarnia Żabczyńscy, Wil-Sad Sp. Z. O. O., Smak – Drób Stefan Gniadek, Pan Władysław Mitura – „Pasieka Zdrowy Miód”, Pani Anna Goliszewska - Gospodarstwo Agroturystyczne, Pani Agnieszka Piętka – „Sery Zagrodowe”.

Na scenie wystąpiły przedszkolaki z Górzna (grupa Pszczółki) oraz dzieci z garwolińskich przedszkoli „Mały Europejczyk”, „Plastuś”, „Akademia Pana Kleksa”. Występ przygotował także Klub Seniora w Garwolinie oraz młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzciance.

W trakcie pikniku odbywały się tematyczne konkursy. W ekologicznej  grze terenowej najlepsi okazali się uczniowie klasy I TE przed I TŻiUG oraz I TB i I TUF. W konkursie na ekostylizację wygrała Julia Cieślak (kl. I TUF). Konkurs plastyczny „Ekologia w różnych językach” wygrały Magda Zychora i Julia Matyjas z kl. II TŻiUG oraz Karolina Zając kl. III TUF.  Przy stoisku firmy Breggen można było zdegustować ekologiczne produkty - batony, owsianki, musli oraz wziąć udział w wielu konkursach i zabawach. 

Wśród gości pikniku byli m.in. Poseł Iwona Kurowska, Dyrektor Wydziału Zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach Agnieszka Kiljańczyk, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Warszawie Paweł Smoliński, kierownik Oddziału Terenowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Andrzej Koszutski, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny Dorota Brojek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Sionek.

Dziękujemy firmom i instytucjom, które wsparły inicjatywę pikniku rodzinnego. Szczególnie dziękujemy firmie Brueggen za ufundowanie nagród oraz siedzisk w postaci palet z poduszkami.

Imprezą towarzyszącą był rozgrywany na stadionie XVI Mityng Lekkoatletyczny pod patronatem Starosty Powiatu Garwolińskiego.