W ramach obchodów 10-ciolecia szkolnego koła Detektywi Zdrowej Żywności w dniu 23 listopada 2021 r.  dzięki pomocy pana Waldemara Żabczyńskiego zostały zorganizowane w ZS nr2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie  warsztaty piekarnicze,  w których wzięli udział uczniowie klas 1 i 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych  oraz 2 Kucharz.

Piekarnia Żabczyńscy  łączy  nowoczesne wyposażenie z tradycyjną technologią wypieku. Kwas naturalny prowadzony tradycyjną metodą stanowi podstawę w produkcji chleba. Zakład oferuje szeroką gamę asortymentu piekarniczo-cukierniczego. Podkreślić należy to, że piekarnia nie używa w swojej produkcji substancji przedłużających trwałość. Dzięki wprowadzonym systemom zarządzania jakością, produkty piekarniczo-cukiernicze charakteryzują się wysoką i powtarzalną jakością zarówno zdrowotną jak i sensoryczną. Najważniejszym celem i dążeniem Firmy jest satysfakcja i zadowolenie Klienta.

Nasi uczniowie mieli możliwość zakosztować wypieków piekarni w postaci bułek, różnego rodzaju  pieczywa czy słodkich wypieków - rogalików, ciastek i pączków. Dodatkową niespodzianką była pyszna pizza, którą mogli zdegustować nie tylko uczestnicy warsztatów ale również inni uczniowie czy pracownicy szkoły.

Warsztaty rozpoczęły się  wykładem  pani technolog Anety Brodowskiej-Piechoty. Uczniowie zapoznali się z historią powstania piekarni, procesem produkcji pieczywa, czynnikami wpływającymi na jakość pieczywa oraz charakterystyką poszczególnych grup pieczywa. Prezentacja zawierała porównania pracy młynów i piekarni dawniej i dziś.

Po części teoretycznej  uczniowie przystąpili do części praktycznej  na stanowiskach w szkolnej  pracownie gastronomicznej. Każdy zespół otrzymał zestaw pieczywa składający się z bułek owsianych, bułek z nasionami chija z kaszą jaglaną oraz sznytek pszennych do których przygotowywali pasty : jajeczne, serowe, humusy z różnymi dodatkami i robili pyszne kanapki. Było ich  tak dużo że mogli częstować się  również inni  uczniowie i pracownicy. Jeszcze następnego dnia przygotowywane zostały kanapki, którymi częstowano  uczniów naszej szkoły.

Składamy serdeczne podziękowania panu Waldemarowi Żabczyńskiemu za przekazane nam produkty i możliwość przeprowadzenia tak wspaniałych warsztatów dla młodzieży. Dziękujemy za te 10 lat owocnej współpracy . Zawsze mogliśmy liczyć na życzliwość, serdeczność, hojność z Pana strony.

foto i wideo  Damian Szubiński kl. 2 TŻiUG