Narodowe Czytanie

W przeddzień ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, 7 września, strofy Przedwiośnia wybrzmiały w parku przy Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. W niezwykłej scenerii fragmenty powieści czytali  uczniowie i nauczyciele szkół średnich prowadzonych przez powiat oraz Liceum Katolickiego, a także zaproszeni goście.

Narrację oraz  wprowadzenie do każdego czytanego fragmentu powieści przygotowała Izabela Odziemczyk Dadas z ZS nr 2 w Garwolinie.  W czytaniu udział wzięli dyrektorzy placówek oświatowych, a także dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Jerzy Duchna. W rolę bohaterów powieści wcielili się uczniowie i nauczyciele szkół średnich prowadzonych przez powiat oraz Liceum Katolickiego z Garwolina. A wszystko w oprawie muzycznej uczniów z garwolińskiej „Dwójki”.

– Przedwiośnie to doskonały utwór na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Mogliśmy wczuć się w los Cezarego Baryki w Odessie, jego wędrówkę do Polski, tęsknotę jego ojca do Ojczyzny, w której są piękne „szklane domy”, zderzenie się z rzeczywistością Polski lat 20-tych, wojnę polsko-bolszewicką i trudny okres początku dwudziestolecia międzywojennego – powiedział starosta Marek Chciałowski.

– Pogoda wyjątkowo dopisała w tym roku i mogliśmy spotkać się przy okazji tego wydarzenia na zewnątrz, po raz pierwszy zorganizować czytanie na tarasie miętnieńskiego dworku. Gratuluję dyrektorom, nauczycielom i uczniom wszystkich szkół przygotowania. Żeromskiego warto czytać choćby dlatego, by dostrzec w pisarzu wyjątkowego wizjonera, marzyciela, patriotę – podsumowała dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Na zakończenie czytający otrzymali pamiątkowy egzemplarz lektury z okolicznościowym stemplem przygotowanym specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2018. W dalszej części spotkania, przy kawie i poczęstunku można było obejrzeć wystawę książek Żeromskiego oraz otrzymać pamiątkowy stempel. Wszyscy goście otrzymali także patriotyczny kotylion z origami.

>>>>Galeria Facebook

Poniedziałek, 17 Grudnia 2018