Ginące zawody

„Ginące zawody”

Dzięki  współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Powiatowa młodzież naszej szkoły miała możliwość wzięcia udziału w warsztatach tradycyjnego wyrobu masła i sera oraz domowego wyrobu chleba .Wszystko to dzięki  projektowi  „Ginące zawody” w ramach realizacji zadania Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” - zadanie „To także nasze dziedzictwo”.

„Ginące zawody” – to projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na ten problem. Jednym z najważniejszych celów zadania było stworzenie możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym i integracji przedstawicieli różnych grup społecznych: dzieci , młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Ideą projektu jest rozwinięcie aktywności twórczej seniorów UTW Edukator, spotkanie osoby starszej z młodą, połączenia nowoczesności z tradycją.

Uczniowie klas gastronomicznych wspólnie z seniorami domowymi sposobami wytwarzali sery, masło, uczyli się formowania i wypieku chleba za zakwasie.

Warsztaty z produkcji serów prowadziła pani Agnieszka Piętka właścicielka Serów Zagrodowych a produkcja chleba odbyła się w Piekarni Żabczyńscy w Łaskarzewie. Uczestnicy zajęć byli bardzo zainteresowani i zaangażowani  w trakcie wytwarzania  tych wyrobów. Każdy z nich otrzymał zrobiony przez siebie produkt , którym mógł podzielić się z rodziną. Jakość wyrobów produkowanych metodami tradycyjnymi jest nieporównywalnie lepsza od tych produkowanych przemysłowo a przede wszystkim zdrowsza. W dzisiejszych czasach, kiedy duży nacisk kładzie się na zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia, takie zawody i metody produkcji powinny wracać do łask a nie ginąć.

Czwartek, 22 Lutego 2018
imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr