Artykuły » Bez kuchni ani rusz » IV miejsce na Zamku Kliczków
IV miejsce na Zamku Kliczków

Nasi Gastronomicy na
IV Miejscu w kolejnym konkursie kulinarnym

ALE PASZTET 2013

Konkurs Kulinarny "Ale pasztet" odbył się 17 listopada na Zamku Kliczków. Został przeprowadzony w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu Kulinarnego Borów Dolnośląskich. Na podstawie wysłanego wcześniej zgłoszenia ze zdjęciem potrawy i opisem, jury zakwalifikowało do finału 12 zespołów. Wśród nich znaleźli się uczniowie z ZSP nr 2 CKP w Garwolinie, Jacek Garnek -kl. IV TK i Konrad Dróżdż -kl. III TK. Przygotowaniem uczniów do konkursu zajmowały się p. Renata Głowala ( która także opiekowała się nimi podczas konkursu) i Elżbieta Buczek.

Przedmiotem zmagań było przygotowanie 5 porcji przekąski zimnej lub gorącej (pasztet w autorskiej odsłonie) oraz 5 porcji dania głównego.

-Obowiązkowymi produktami do przygotowania dania głównego były: udziec z dzika lub schab z jelenia, borowiki mrożone, grzyby suszone, miód, do wyboru minimum jeden z runa leśnego (jagody, maliny, jeżyny) -wymienia R. Głowala.

Na przygotowanie potraw uczestnicy mieli 75 minut. Daniem głównym, które przyrządził zespół z "dwójki", był schab z jelenia w sosie czekoladowym, w towarzystwie puree grzybowo-ziemniaczanego i gruszki karmelizowanej w miodzie, z lekką pianką jagodową. Przekąska to pasztet z gęsi, podany z buraczkiem i puree z groszku na sosie pomarańczowym.

W gronie 12 zespołów z całej Polski przedstawiciele ZSP nr 2 zajęli wysokie IV miejsce

-Uczniowie wykazali się profesjonalizmem i swobodą podczas wykonywania dania, co wzbudziło duże zainteresowanie zespołem z naszej szkoły przez jury oraz innych uczestników konkursu. Podczas pracy widać było również, że gotowanie to ich pasja -opowiada R. Głowala. Zauważyli to także kucharze z Zamku Kliczków i zaproponowali  naszym uczniom odbywanie praktyk w swojej kuchni

Link do regulaminu konkursu i strony Zamku Kliczków:

Tekst i zdjęcia: Renata Głowala

Facebook - Lubię To: