Artykuły » Z życia szkoły » Inauguracja 45-lecia ZSP2
Inauguracja 45-lecia ZSP2

„TAKIE BĘDĄ RZECZYPOSPOLITE,
 JAKIE ICH MŁODZIEŻY CHOWANIE

17 października miała miejsce w naszej szkole wyjątkowa uroczystość: połączone obchody Powiatowego dnia Edukacji Narodowej, otwarcie zmodernizowanego Zespołu Pracowni Kształcenia Zawodowego oraz inauguracja obchodów jubileuszu 45-lecia istnienia ZSP nr 2 w Garwolinie.

Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem Zespołu Pracowni Kształcenia Zawodowego, gdzie wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły p. Ewa Flaga. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł Stanisława Prządka, poseł Grzegorz Woźniak, poseł Krzysztof Borkowski, główny specjalista w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej Emilia Maciejewska, mazowiecki wicekurator oświaty Mariusz Dobijański, przewodnicząca rady powiatu garwolińskiego Urszula Zadrożna, wiceprzewodnicząca rady powiatu garwolińskiego Teresa Bąk, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, wicestarosta Stefan Gora, sekretarz powiatu garwolińskiego Jerzy Piesio, nauczyciele i dyrektorzy, pracujący w placówkach oświatowych powiatu garwolińskiego, radni powiatowi, księża z parafii garwolińskich oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektu przez proboszcza parafii p.w. M.B. Częstochowskiej – ks. kanonika Stanisława Małka, można było obejrzeć sale warsztatowe wraz z ich najnowocześniejszym wyposażeniem, wyposażeniem już na miarę XXI wieku, które od tego roku szkolnego będą służyć jeszcze lepszemu kształceniu zawodowemu w naszej szkole.

Nauczyciel to zawód najważniejszy w życiu każdego narodu. To on kształtuje osobowość, pokazuje wspaniałe wzorce, jest przewodnikiem w wirtualnej wycieczce po lądach i oceanach, przenosi w świat historii, chemii czy fizyki. (…) Dziś stoimy w murach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Szkoła, która jest jedną z młodszych szkół na naszym terenie i obchodzi obecnie 45-lecie kształcenia zawodowego, poprzez pracę dyrekcji i nauczycieli oraz osiągnięcia uczniów pokazała swoją mocną pozycję pośród placówek oświatowych, kształcących w kierunkach zawodowych” – mówił starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, który przekazał także wszystkim pracownikom oświaty najlepsze życzenia z okazji ich święta.

Serdeczne życzenia i gratulacje dla nauczycieli złożyła także p. Teresa Bąk – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę nauczyciela w kształtowaniu osobowości młodego człowieka  i przygotowaniu go do dorosłego życia.

Do życzeń i gratulacji dla pedagogów i dyrekcji szkoły przyłączyli się także w swoich przemówieniach poseł Grzegorz Woźniak i wicestarosta powiatu garwolińskiego Stefan Gora.

Poseł Stanisława Prządka obok życzeń dla nauczycieli i pracowników oświaty mówiła o konieczności otwarcia się współczesnych pedagogów na zmiany w szkolnictwie, konieczność poszukiwania nowych rozwiązań edukacyjnych.

Wicekurator Mariusz Dobijański z kolei podkreślił niezwykłą determinację władz powiatu i szkoły w pozyskiwaniu dotacji na remont pracowni kształcenia zawodowego.

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej był także okazją do wręczenia nagród dla nauczycieli, dyrektorów oraz pracowników administracji i obsługi. Nagrodę Starosty Powiatu Garwolińskiego otrzymali m.in. dyrektor Ewa Flaga, Adam Wyskwar, Anna Liszewska, Dariusz Lodowski.

Nagrody przyznała także dyrektor ZSP nr2 w Garwolinie, otrzymali je następujący nauczyciele: Izabela Odziemczyk-Dadas, Małgorzata Zadróżna-Piłka, Mirosław Juszczak, Marcin Kalbarczyk, Grzegorz Rybak, Elżbieta Buczek, Krystyna Gąsiorowska, Renata Głowala, Małgorzata Jędryszek, Anna Kowalczyk-Barej, Ewa Kret, Jerzy Korba, Mirosława Nowak-Nastała, Bożena Mętrak, Marzena Żak; nagrodzeni zostali także pracownicy administracji i obsługi.

Dwoje nauczycieli szkoły uhonorowanych zostało także w tym roku medalem Komisji Edukacji Narodowej, są to: Izabela Odziemczyk-Dadas i Paweł Żak.

Po  części oficjalnej mogliśmy obejrzeć część artystyczną w wykonaniu uczniów ZSP nr 2 w Garwolinie „Prus i Gombrowicz o szkole”. Na zakończenie wszyscy obecni otrzymali pamiątkowe publikacje wydane z okazji jubileuszu 45-lecia ZSP nr 2 w Garwolinie.

Jubileuszowi 45-lecia szkoły towarzyszyć będzie przez cały rok wiele imprez: konkursy, prezentacja branż, spotkania z absolwentami szkoły, dni otwarte – już teraz zapraszamy do udziału w nich. Każdy będzie mile widzianym gościem w progach naszej szkoły, która już od 45 lat kształci specjalistów różnych branż i mamy nadzieję, że przez następne lata będziemy mogli cieszyć się zaufaniem nie tylko w naszym lokalnym środowisku, ale będziemy szkołą ponadpowiatową, jak powiedział p. Mariusz Dobijański – mazowiecki wicekurator oświaty.

Sponsorami obchodów 45-lecia kształcenia zawodowego w naszej szkole, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia są:

• Pan Stefan Gniadek - przewodniczący Rady Rodziców ZSP nr 2 CKP będący również sponsorem obchodów 45-lecia kształcenia zawodowego w naszej szkole (firma SMAKDRÓB)
  • Panowie Jarosław Staszczuk i Mirosław Lewandowski - właściciele hurtowni JARMIR,
  • Pan Tadeusz Głowala - właściciel Firmy Produkcyjno-Handlowej ZACHEM,
  • Pan Waldemar Paziewski - prezes  Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie,
  • Pani Barbara Maczka - właścicielka Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego ROBU
  • Pani Rozalia Baran

Wszystkim Państwu i każdemu z osobna składamy w tym miejscu serdeczne podziękowania.

Szczegółowy harmonogram imprez towarzyszących jubileuszowi znaleźć można na stronie szkoły lub klikając poniższy link

Harmonogram obchodów 45-lecia ZSP2

Zapraszamy również do Galerii Foto oraz do przeczytania relacji z uroczystości na portalach informacyjnych Garwolina:

Tekst: Izabela Odziemczyk-Dadas
Zdjęcia: Kuba Stachurski