Artykuły » Z życia szkoły » Z 2-ką w Anglii
Z 2-ką w Anglii

Z "2-ką" w Anglii

W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 r. ponad czterdziestu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKP im. T. Kościuszki wzięło udział w fazie testowania projektu „Trening kompetencji ekonomicznych, finansowych i obywatelskich”, który ma na celu modernizację oferty kształcenia zawodowego w powiązaniu z potrzebami regionalnego rynku pracy.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w fazie tej oprócz naszej szkoły (jedynej w powiecie ) uczestniczyły m.in. szkoły z: Ciechanowa, Kozienic, Mińska Mazowieckiego, Ostrołęki, Radomia i innych miejscowości.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz angielskiego City of Sunderland College, a jego realizacja obejmuje lata 2012-2014 . Z  uwagi na kompleksowość wsparcia oraz metodologię prowadzenia zajęć, projekt prezentuje innowacyjne podejście łączące kształcenie zawodowe z potrzebami rynku pracy. Jednym z głównych elementów wypracowanego produktu jest połączenie edukacji finansowej, ekonomicznej, obywatelskiej oraz współpracy z pracodawcami w ramach aktywnych form zajęć, warsztatów i  zewnętrznych wizyt. Zastosowane w projekcie formy wsparcia są szersze niż w typowych programach edukacyjnych.

Produktem finalnym projektu ma być  moduł treningowy dotyczący kompetencji finansowych /ekonomicznych oraz obywatelskich dostosowany do specyfiki uczniów szkół kształcenia zawodowego i potrzeb regionalnego rynku pracy.

Realizacja projektu w fazie testowania składała się z następujących części:

1. programu doskonalenia zawodowego nauczycieli, w ramach którego nauczyciele, wdrażający na terenie szkoły scenariusze lekcji i animujący realizację podróży po lokalnym rynku pracy, zostali przygotowani do realizacji zadań,
  2. realizacji przez mgr Krystynę Michalik i mgr Mariusza Dudzińskiego 10 scenariuszy zajęć lekcyjnych w ramach „Treningu Kompetencji Ekonomicznych i Obywatelskich” w klasach: II Kucharz/Sprzedawca oraz I Technik Elektryk,
  3. realizacji przez uczniów, pod opieką w/w nauczycieli, podróży po lokalnym rynku pracy. Uczniowie biorący udział w projekcie odwiedzili m.in. firmy: LECHPOL, LIDL, Waldi Meble oraz Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie.

Końcowym etapem realizacji projektu w fazie testowania była wizyta studyjna nauczycieli prowadzących zajęcia w dwóch szkołach w Wielkiej Brytanii tj.:  Sunderland College i  South Tyneside College. W trakcie wizyty nauczyciele mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną w/w placówek oraz obejrzeć wyposażenie pracowni dydaktycznych. Ponadto uczestnicy wizyty zapoznali się z istniejącym w Wielkiej Brytanii systemem edukacji, a w szczególności z systemem kształcenia zawodowego.

Relację fotograficzną znajdziecie w Galerii
lub klikając ...TUTAJ...