Artykuły » Bez kuchni ani rusz » Sztafeta kulinarna

II OGÓLNOPOLSKIEJ SZTAFECIE MŁODYCH KUCHARZY

Kliknij aby obejrzeć relację FOTO z Konkursu
(lub zajrzyj do Galerii)

W dniu 24.05.2013 r. uczniowie ZSP nr 2 w Garwolinie wzięli udział w prestiżowej imprezie branży gastronomicznej

„II Ogólnopolskiej Sztafecie Kulinarnej Młodych Kucharzy"

która odbyła się w Gdańsku podczas Międzynarodowych Targów Gdańskich GASTROEXPO 2013.

Nasi uczniowie opracowali własne przepisy na dania konkursowe i zakwalifikowali się spośród ponad czterdziestu grup z całej Polski do finałowej ósemki. Naszą trzyosobową drużynę tworzyli: Mateusz Półtorak uczeń klasy III TK, oraz dwoje uczniów z klasy II TK Dagmara Burkowska i Konrad Dróżdż.
Opiekunami uczniów były panie Elżbieta Buczek i Renata Głowala.

Zasady konkursu przewidywały, że uczestnicy mieli wykonać:

• Zupę rybną, która  musi obowiązkowo składać się z dorsza lub łososia bądź sandacza lub z wszystkich wymienionych ryb
  • Drugie danie, którego podstawowym produktem powinna być polędwiczka wieprzowa i bób
  • Deser, który musi składać się z czekolady, pomarańczy, świeżych lub mrożonych malin i mięty

W Mistrzostwach uczestniczyły 3-osobowe zespoły, składające się z trzech profesjonalnych kucharzy lub uczniów szkół gastronomicznych.

Ekipa kucharska w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny  musiała wykonać trzy dania (po 4 porcję z każdej kategorii): zupę rybną, pełnowartościowe II danie z polędwiczki wieprzowej i bobu  oraz deseru. Na stanowiska zawodnicy wpuszczani byli pojedynczo - zaczynając od kucharza wykonującego zupę rybną,  później zawodnika wykonującego II danie i na końcu zawodnika  wykonującego deser.

Nasi uczniowie przygotowali:

KREM Z ŁOSOSIA W TOWARZYSTWIE BIAŁYCH RYB Z ŁEZKĄ KWAŚNEJ ŚMIETANY

SOCZYSTĄ POLEDWICZKĘ WIEPRZOWĄ W TOWARZYSTWIE SAŁATKI Z BOBU PODANĄ NA KASZY

SUFLET Z CZARNEJ CZEKOLADY PODANY Z BUKIETEM WYTRAWNYCH OWOCÓW

Zmagania drużyn były bardzo zacięte ponieważ startowali w nich zarówno pracujący profesjonalnie kucharze jak i uczniowie szkół gastronomicznych. Uczestników obserwowało i oceniało Jury Techniczno- Degustacyjne składające się z 6 wybitnych kucharzy pomorskich, które przyznawało punkty za:

• przygotowanie stanowiska pracy w tym mise en place
  • profesjonalizm pracy w tym wykorzystany surowiec
  • dobór odpowiednich składników
  • smak potrawy

Według punktacji jury nasza drużyna zajęła V miejsce, a I wśród drużyn spoza Pomorza, natomiast puchar za I miejsce powędrował do kucharzy z MP Catering, Wejherowo.

Ponieważ wyjazd na konkurs połączony był z wycieczką szkolną naszej drużynie kibicowała czterdziestoosobowa grupa kolegów i koleżanek z klas gastronomicznych. Dzień wcześniej uczniowie zwiedzali Gdańsk, a kolejny dzień spędzili na Targach GASTROEXPO, gdzie zwiedzali stoiska, degustowali produkty i oglądali pokazy np. barmańskie. Uczniowie uczestniczący w wycieczce wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, przeżycia, wrażenia oraz wiedzę jaką zdobyli.

Składamy podziękowania dla Pana Marka Rybackiego za cenne wskazówki podczas przygotowań do konkursu.

Zdolności, zaangażowanie i potencjał naszych uczniów będziemy dalej promować, poszerzać i przygotowywać do kolejnych konkursów.

GRATULUJEMY NASZYM UCZNIOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

Tekst: Renata Głowala i Elżbieta Buczek
Zdjęcia: Renata Głowala