O Szkole
Wydarzenia i Informacje
Bez kuchni ani rusz
Fryzjerstwo - Szkolenia
Fryzjerstwo na wesoło
Informacje o Przetargach
Koło krwiodawstwa
Praktyki zagraniczne
Świat Sportu
Szkolne Koło CARITAS
Szkolne koło PTTK
Technik Informatyk
Wiadomości z biblioteki
Z życia szkoły
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Szkolne koło PTTK » Strój i ekwipunek turysty
Strój i ekwipunek turysty

Strój i ekwipunek turystyczny (pakowanie plecaka)

 

Ekwipunek turystyczny Dobrze skompletowany i odpowiedni strój oraz ekwipunek turystyczny jest elementem, który pozwala nam na komfort uprawiania turystyki niezależnie od pory roku, doby czy też warunków pogodowych. Niektóry formy uprawiania turystyki w ogóle nie były by możliwe gdyby nieistniejący obecnie sprzęt turystyczny. Generalnie dobór sprzętu będzie zależał od takich czynników jak:
- Długość wyjazdu - rajd 3-dniowy czy obóz 2-tygodniowy. - Jego charakter - obóz wędrowny, obóz ze stałą bazą noclegową lub kilkoma stałymi bazami noclegowymi.
- Pory roku - można podzielić na wyjazdy letnie, wiosenno-jesienne, zimowe.
- Warunków pogodowych podczas pobytu - tego raczej nie można zaplanować, dlatego należy być nastawionym po części na każdą ewentualność.
Ekwipunek możemy podzielić na ekwipunek całości grupy i ekwipunek osobisty. Każda osoba organizująca wyjazd powinna przygotować listy poszczególnych ekwipunków w zależności od rodzaju wyjazdu i przekazać każdemu uczestnikowi lub ewentualnie powiesić na tablicy informacyjnej.

Omówienie wybranego stroju i ekwipunku turystycznego: Przedstawiony przeze mnie poniżej sprzęt i ubiór, zwykle posiadają osoby które spędzają w górach więcej czasu niż tylko dwa tygodnie w wakacje i ferie zimowe i mają fundusze na jego zakup. Oczywiście bardzo dobrze byłoby gdyby osoba jadąca nawet na te dwa tygodnie była jego posiadaczem - zapewniłby on jej bezpieczeństwo i większy komfort. Niestety dobrej jakości sprzęt jest dość drogi. Jeżeli więc staniemy przed problemem co jest najważniejsze i co powinniśmy kupić jako pierwsze. Oczywiście nie możemy nigdzie pojechać bez plecaka i śpiwora. Lecz to pominę. Najważniejszym zakupem na którym raczej nie warto oszczędzać są buty. To one zapewniają nam komfort chodzenia i przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo. 
Buty:
Jakie cechy powinno posiadać dobre turystyczne obuwie. Przede wszystkim musimy wybrać firmę i model który będzie indywidualnie pasował do naszej stopy zapewniając wygodę i nieobcieranie. Nie należy podejmować decyzji pochopnie, ale przejść wszystkie sklepy i spokojnie wybrać model który będzie stanowił optimum dla naszych potrzeb i kieszeni.Najważniejszą rzeczą i jednocześnie najczęstszym błędem popełnianym po kupnie butów to wyjazd w nich od razu w góry. To zwykle kończy się tym że obcieramy pięty pierwszego dnia nie możemy dalej chodzić, albo sprawia nam to dość duży ból. Wniosek jest prosty - przed wyjazdem musimy trochę pochodzić w nowych butach po mieście i rozchodzić je.
A teraz co powinny posiadać dobre turystyczne buty:
-mieć grubą bieżnikowaną podeszwę czyli wibram zapewniający przyczepność do podłoża i amortyzację przy chodzeniu;
-usztywniać kostkę - chyba zrozumiałe;
- być w miarę wodoszczelne lub przynajmniej wodoodporne - ta cecha nabiera znaczenia przy uprawianiu turystyki bardziej zaawansowanej. Wg mnie pomiędzy bajki możemy włożyć historię o wspaniałych butach gore-tex'owych (sympatex'owych) które są wodoszczelne i jednocześnie oddychają. Względnie nieprzemakalna i najlepsza jest gruba dobra skóra odpowiednio zaimpregnowana (to moje własne zdanie - zapewne część osób nie zgodzi się ze mną). Do tego celu możemy nabyć wosk do impregnacji skóry np. firmy Nikwax, lub zrobić go samemu wg odpowiedniej receptury. Do impregnacji butów z membraną służą odpowiednie spraye; 
-być o pół numeru większe od normalnie noszonych butów, aby zmieściły się dwie pary skarpet; mieć wszywane języki co zapobiega wlewaniu się wody od góry, nierdzewne klamry, mocne nieprzecierające się sznurowadła. 
Skarpety:
Uzupełnienie obuwia stanowi odpowiedni zestaw skarpet. Powinniśmy nosić dwie pary skarpet. Cienkie bezpośrednio na stopę i na to inne grube skarpety najczęściej wełniane. Zapewnia to, iż spocona stopa która zazwyczaj przykleja się do cienkiej wewnętrznej skarpety jest zabezpieczona przed wstrząsami przez drugą grubą skarpetę i całkowicie eliminuje powstawanie odcisków. Ostatnio popularne stały się skarpety z mieszanek z coolmaxem, kevlarem i bawełną lub wełną. Inne są proporcje wyżej wymienionych dla skarpet letnich a inne dla zimowych. Skarpety z coolmaxem zapewniają poczucie chłodu stopy w upalne dni, a ciepło w zimne. Pozwalają też czasami - zwłaszcza latem wyeliminować grubą, zewnętrzną skarpetę, ale to już kwestia osobistych upodobań. 
Trzy warstwowy strój:
1 warstwa: sucha bielizna np. rhovyl'on, rhovyl'up, coolmax
2 warstwa: odzież polarowa np. polartec
3 warstwa: odzież membranowa np. gore-tex, sympatex, hydrotex, osmosis, exotherm Bez tego też da się chodzić po górach jednak jak już wspominałem, gdy chodzimy po nich więcej i w złych warunkach atmosferycznych staje się raczej koniecznością. Co zapewnia nam ten system ubioru ? Otóż odzież ta jest po pierwsze lekka i wygodna, a co najważniejsze wodoszczelna, wiatroszczelna i oddychająca. Wszystkie trzy warstwy współpracując ze sobą posiadają tę właściwość iż przepuszczają parę wodną w kierunku od powierzchni skóry na zewnątrz ubioru. Na pewno doświadczyliście uczucia kiedy po intensywnym wysiłku podchodzenia pod grzbiet górski po dotarciu na górę czujecie jak przeraźliwie zimna koszulka przylepia się do waszej skóry. Sytuacja pogarsza się gdy nie jest zbyt ciepło i wieje silny wiatr. Zimą gdy jest zimno i nie świeci słońce rhovyl'on i polar dają nam poczucie ciepła i usuwają pot z powierzchni ciała.
Plecak:
Nie zamierzam tu omawiać typów plecaków i ich budowy. Wspomnę tylko o dwóch istotnych rzeczach. Pierwsza z nich to że niezależnie od tego z jak wspaniałej codury lub cordury jest wykonany nasz plecak nie ma plecaków nieprzemakalnych i aby uniknąć przykrej niespodzianki wszystkie bez wyjątku rzeczy w plecaku należy trzymać w solidnych workach foliowych. Jest to chyba najlepsze i najczęściej stosowane przez większość turystów rozwiązanie. Nie polecam zakupu pokrowca na plecak. Zalety worków foliowych to: - nie ma możliwości mechanicznego uszkodzenia pokrowca; - stanowczo mniejszy koszt :-); - są praktyczniejsze - np. przy przedzieraniu się w deszczu przez krzaki lub kosodrzewinę; - Uszkodzenie jednej torby powoduje zamoczenie tylko jej zawartości, a nie wszystkich rzeczy tak jak w przypadku pokrowca. Należy używać worków mocnych i dobrze je zawijać. Śpiwór najlepiej zapakować w dwa duże, mocne worki. To chyba najważniejszy przedmiot, który w żadnym wypadku nie powinien być mokry (zwłaszcza naturalny puch). Druga sprawa dotyczy coraz mniej używanych plecaków ze stelażem zewnętrznym. Przy ich zakupie należy pamiętać aby stelaż nie uciskał i obcierał talerzy biodrowych.
Pakowanie plecaka:
1. Zawartość trzeba tak rozmieścić, aby plecak obciążał równomiernie oba ramiona
2. Na ściance przylegającej do pleców ułożyć miękkie przedmioty (bieliznę, sweter)
3. Potem dopiero ułożyć przedmioty twarde i kanciaste
4. Przedmioty cięższe (puszki itp.) układać niżej
5. Rzeczy układać ściśle bez wolnych przestrzeni, co uchroni od przesuwania się ciężaru w czasie marszu
6. Na koniec należy pasy skrócić tak, aby plecak przylegał równomiernie do pleców, nie odchylał się do tyłu.

Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK


Podziel się z innymi:
Facebook - Lubię To:Środa, 8 Kwietnia 2020
imieniny: Julia, Dionizy, January


Poprzednia galeria
2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008
Tablica ogłoszeń
Ostatnio
4,210,690 unikalne wizyty

od 2007, M.Juszczak, A.Wyskwar
Si-fusion. Vse pravice pridržane. Powered by PHP-fusion. Designed by Si-Fusion.