Artykuły » Bez kuchni ani rusz » Sukces "ALE PASZTET"
Sukces "ALE PASZTET"

II FESTIWAL KULINARNY DOLNEGO ŚLĄSKA
„ALE PASZTET”

V MIEJSCE W FINALE I NAGRODA ZA PROFESJONALIZM
DLA NASZYCH UCZNIÓW

Dnia 19.11.2012 roku w Zamku Kliczków na Śląsku odbył sie finał Ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "ALE PASZTET". Naszą szkołę reprezentowali:

• Mateusz Półtorak
  • Jacek Garnek

Opiekunem naszych uczniów była Pani Małgorzata Zadróżna-Piłka

Do ścisłego finału zgłoszonych zostało 8 dwuosobowych zespołów z całej Polski w tym z naszej szkoły

Zadaniem uczestników było przygotowanie zakąski gorącej lub zimnej, którą miał być pasztet i wykwintne danie główne z dziczyzny lub ryby, miodu, grzybów i runa lesnego.

Nasz zespół zajął wysokie V miejsce a chłopcy wzbudzali największe zainteresowanie wśród obserwatorów, którzy nie ukrywali sympatii dla naszego zespołu, natomiast Mateusz Półtorak otrzymał wyróznienie i nagrodę indywidualną za profesjonalizm pracy od zastępcy dyrektora Zamku Kliczków i przewodniczącego Kapituły Konkursowej Pana Piotra Łubińskiego.

Jesteśmy pod wrażeniem urokliwej okolicy i samego Zamku Kliczków, przemiłej obsługi i życzliwości jakiej doświadczyliśmy od organizatorów podczas naszego pobytu na Śląsku...

Mamy nadzieję na pomyslność w następnym konkursie za rok

Poniżej zamieszczamy także przepisy  konkursowych potraw, które znajdziecie także w dziale "Bez Kuchni Ani Rusz..."

Obszerną relację fotograficzną znajdziecie również w Galerii 2012 lub KLIKAJĄC TUTAJ...

Tekst: Małgorzata Zadróżna-Piłka
Zdjęcia: Mateusz Półtorak, Małgorzata Zadróżna-Piłka

A oto opisy finałowych potraw... (smacznego):

Zakąską miał być pasztet w autorskiej odsłonie, natomiast danie główne miało nawiązywać do tradycji Dolnego Śląska i zawierać: udziec z dzika, schab z jelenia, rybę, borowiki, miód i runo leśne (jagody, maliny, jeżyny).

Spośród wszystkich nadesłanych z całego kraju zgłoszeń Kapituła Konkursu wybrała 8 zespołów w tym zespół kucharski z naszej szkoły w składzie: Mateusz Półtorak i Jacek Garnek. Finał konkursu odbędzie się w Zamku Kliczków na Dolnym Śląsku dnia 19.11.2012.

nazwa potrawy:
pasztet na kruchym cieście z galaretką winno-wiśniową

opis  produkcyjny:

Normatyw Surowcowy na mięso: 0,5 kg mięsa z kurczaka, 30 g orzechów laskowych, 70 g orzechów włoskich, 60 g grzybów suszonych, bułka czerstwa, 50 ml mleka, przyprawa do kurczaka, 3 jajka, 70 ml śmietanki 30%, sól i pieprz.

Ciasto kruche: 125 g mąki, 40 g zółtek, 75 g margaryny, sól.

Galaretka: Galaretka wiśniowa, 250 ml wody, 60 ml wina czerwonego wytrawnego, 7 g żelatyny spożywczej.

Sposób przygotowania: Mięso z kurczaka ugotować, zblenderować. Jajka połączyć ze śmietanką, wlać do mięsa wymieszać, bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć dodać do masy. Orzechy drobno pokroić w kosteczkę. Grzyby obgotować i pokroić tez w kostkę. Połączyć razem wszystkie składniki i dokładnie wymieszać. Doprawić solą pieprzem i przyprawą do kurczaka.

Ciasto kruche: Mąkę przesiać przez sito na stolnicę, pokroić z masłem, dodać żółtka i zagnieść, Wyłożyć formę do wypieku ciastem, upiec.

Galarekta: Do naczynia z wrzącą wodą(250ml) wsypać galaretkę. Dokładnie wymieszać, dolać wino, zagotować. Dodać żelatynę i odstawić do wystygnięcia.

Końcowy etap polega na połączeniu wszystkich składników. Na upieczone ciasto kruche wykładamy masę z mięsa. Wstawiamy na 15-25 minut do upieczenia w 180 stopniach. Wylewamy na wierzch galaretkę i pozostawiamy do zastygnięcia. Podajemy w postaci małych trójkątów wraz z pokrojoną w drobną kostkę galaretką z paskami skórki pomarańczowej z orzechami i winem.

Facebook - Lubię To:

Wtorek, 21 Listopada 2017