Artykuły » Z życia szkoły » Praktyki zagraniczne

Praktyki zagraniczne...

Komisja Europejska ogłosiła pierwszą edycję Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych, który odbywał się w dniach 5 – 9 grudnia 2016r. Miał ona na celu intensywną promocję kształcenia i szkolenia zawodowego poprzez zorganizowanie szeregu spotkań, gdzie ich uczestnicy mieli okazję zaprezentować przykłady dobrych praktyk, podzielić się innowacyjnymi pomysłami, a także przedstawić rozwiązania wspierające współpracę przedsiębiorstw oraz instytucji z sektora VET.

5 grudnia 2016 r. w Warszawie odbyła się konferencja rozpoczynająca Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych oraz promująca Europejski system akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET). Organizatorem konferencji była Fundacja Rozwoju Systemów Edukacji. W konferencji „Kształcenie i szkolenia zawodowe: rozwój kompetencji, umiejętności i talentów.” wzięła udział dyrektor szkoły – Pani Ewa Flaga.

W całej Unii Europejskiej jest 500 szkół, w których od 5 do 9 grudnia trwał Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. W Polsce takich placówek jest 50, w tym nasza szkoła. Podsumowanie dotychczasowych efektów projektów oraz przedstawienie planów na przyszłość odbyło się 7 grudnia.

Nasza szkoła od czterech lat uczestniczy w różnych formach wymiany zagranicznej. Byliśmy pierwszą szkołą w powiecie garwolińskim, która w ramach kształcenia zawodowego zaczęła stosować takie rozwiązania.

Zaczęło się jesienią 2013 roku, kiedy pierwszych czterech uczniów technikum pojazdów samochodowych oraz żywienia i usług gastronomicznych wyjechało do Niemiec. Kolejna grupa miesięczne praktyki za zachodnią granicą odbyła w lipcu 2014 roku. Z początkiem kolejnego roku szkolnego rozpoczęliśmy projekt „Erasmus+”. Przez dwa lata w niemieckich hotelach i restauracjach oraz na tamtejszych budowach doświadczenie zawodowe zebrało 35 uczniów. Żaden z nich nie musiał martwić się o transport do i z Niemiec, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie czy nawet kieszonkowe. Fundusze na te cele pokrywane były w ramach środków projektu.

Od 2013 roku 44 uczniów skorzystało z zagranicznych praktyk zawodowych. „Dwójka” jest pierwszą szkołą w powiecie garwolińskim, która realizuje projekt praktyk dla uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.

Dzięki praktykom młodzież zyskała nie tylko bezcenne doświadczenie zawodowe. Uczniowie stali się bardziej pewni siebie, lepiej poznali swoje mocne i słabe strony. Potrafią adoptować się i odnajdywać w różnych sytuacjach. Nauczyli się współpracować z osobami z innych środowisk i kultur (kilku uczniów, po odbyciu praktyk, skorzystało z propozycji stałej pracy w Niemczech).

Na spotkaniu pod hasłem „ Praktyki zagraniczne drogą do sukcesu zawodowego” wrażeniami z praktyk dzielili się uczniowie. Zaserwowano również tradycyjną potrawę rodem z Turyngii – placek cebulowy.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceprzewodniczący rady powiatu Marcin Kobus, dyrektor wydziału edukacji starostwa Jerzy Duchna oraz uczniowie Zespoły Szkół nr 1 w Garwolinie a także uczniowie klas technik budownictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych i kucharz.

Event przygotowali : koordynator projektów Pan wicedyrektor Adam Wyskwar, opiekun Pan Robert Huńczak i wychowawca klasy czwartej technik żywienia i usług gastronomicznych Pani Anna Gruszczyńska. Potrawę regionalną z Turyngii wraz z młodzieżą klasy III kucharz przygotowały Panie Renata Głowala, Anna Liszewska i Joanna Romanowicz..

Na tym nie koniec zagranicznych praktyk w naszej szkole. W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do kolejnego unijnego projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W jego ramach do Niemiec wyjadą trzy grup młodzieży. W sumie to 46 uczniów technikum budowlanego, żywienia oraz, po raz pierwszy, zasadniczej szkoły zawodowej.

Pełną relację fotograficzną znajdziecie na naszym profilu Facebooka

Facebook - Lubię To:

Niedziela, 24 Września 2017