O Szkole
Wydarzenia i Informacje
Bez kuchni ani rusz
Fryzjerstwo - Szkolenia
Fryzjerstwo na wesoło
Informacje o Przetargach
Koło krwiodawstwa
Praktyki zagraniczne
Świat Sportu
Szkolne Koło CARITAS
Szkolne koło PTTK
Technik Informatyk
Wiadomości z biblioteki
Z życia szkoły
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nawigacja
Artykuły » Z życia szkoły » Drugi staż w Turyngii
Drugi staż w Turyngii

Zagraniczne praktyki
uczniów technikum ZSP nr 2 CKP w Garwolinie
w ramach Programu „Erasmus Plus”

 

W ramach programu ”Erasmus Plus” w dniach 23.11.2015 – 20.12.2015 uczniowie naszej szkoły odbyli już po raz drugi miesięczne praktyki zawodowe w Niemczech. Dzięki temu projektowi uczniowie odbyli i odbywać będą również w przyszłym roku miesięczne staże zagraniczne w miejscowości Eisenach. Praktyki te finansowane są ze środków unijnych. Głównym celem projektu jest zapoznanie uczniów ze standardami europejskimi, jakie obowiązują na europejskim rynku pracy i rozwój ich kompetencji zawodowo-językowych. Ponadto uczniowie nabierają doświadczenia zawodowego, rozwijają się pod względem językowym, uczą się samodzielności i życia w innym otoczeniu.

W projekcie wzięły udział klasy Technikum o profilu gastronomicznym i budowlanym. Uczniowie naszej szkoły uczący się w T.Ż. uczestniczyli w praktyce zawodowej w zakładach gastronomicznych (hotele) Natomiast T.B. odbywało praktyki w firmach budowlanych. Uczniowie T.Ż. pracowali na różnych stanowiskach: pomocnik kucharza, kelner, sporządzali potrawy współczesnej kuchni, a tak że potrawy tradycyjne, typowe dla regionalnej kuchni niemieckiej. Pracowali przy obsłudze gości podczas serwowania: śniadań, obiadów, kolacji oraz wystawnych bankietów. W wolnych chwilach uczniowie uczestniczyli w wycieczkach poznawczych i krajoznawczo-turystycznych (okolice Eisenach). Odbyli również dwie wycieczki programowe do Erfurtu i Drezna. Podczas pobytu młodzieży na praktykach odbył się monitoring praktyk. Przeprowadzony przez dyrekcję naszej szkoły. Monitoring miał na celu sprawdzenie warunków pracy, zakwaterowania młodzieży jak i zaangażowania uczniów w przydzielone obowiązki. Przeprowadzane były również rozmowy z pracodawcami poszczególnych hoteli i firm budowlanych dotyczących oceny praktykantów.

Po zakończeniu projektu uczestnicy otrzymali:

 

  • certyfikaty wystawione przez instytucję wysyłającą i przyjmującą z potwierdzeniem zdobytych umiejętności
  • dokument Europa Mobilność
  • certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.

 

W ramach przyznanych środków uczniowie mieli zapewnione: zajęcia przygotowujące do udziału w praktykach (np. kurs językowy, książki, słowniki), transport zagraniczny, nocleg , ubezpieczenie, wycieczki, opiekę ze strony szkoły i instytucji przyjmującej. Za praktykę uczniowie otrzymali wynagrodzenie.

Uczestnicy projektu mogli odbyć praktyczne szkolenia zawodowe w warunkach, jakich nie jest w stanie zapewnić im lokalni przedsiębiorcy. Oprócz praktycznej nauki zawodu w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych, uzyskali wiedzę na temat działalności firmy niemieckiej, jej struktury organizacyjnej, sposobu zarządzania, zasad komunikacji, specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania zadań służbowych.

Podczas praktyk młodzież miała okazję porównać niemieckie rozwiązania branżowe ze stosowanymi w Polsce i zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną w aspekcie praktycznym i poszerzyć swoje umiejętności językowe. Mogli się przekonać na własnej skórze jak ważna jest dla nich nauka języka niemieckiego.  Młodzież uczestnicząca w projekcie otrzymała nie tylko cenne certyfikaty i wynagrodzenie, ale z pewnością jest także bogatsza o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu naszej szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Możliwe jest również, że niektórzy swoje stanowiska pracy obejmą w zagranicznych miejscach praktyk.

Opiekunami  w czasie praktyk naszej młodzieży byli nauczyciele języka niemieckiego uczący w naszej szkole:  K. Błażejczyk i R. Huńczak. 

 

Tekst: Robert Huńczak

 

 

Zapraszamy Was do obejrzenia galerii zdjęć ze stażu na naszym profilu Facebooka...


Podziel się z innymi:
Facebook - Lubię To:Poniedziałek, 30 Marca 2020
imieniny: Amelia, Leonard, Dobromir


Poprzednia galeria
2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008
Tablica ogłoszeń
Ostatnio
4,200,341 unikalne wizyty

od 2007, M.Juszczak, A.Wyskwar
Si-fusion. Vse pravice pridržane. Powered by PHP-fusion. Designed by Si-Fusion.