Artykuły » Z życia szkoły » Relacja z pierwszego stażu w Turyngii
Relacja z pierwszego stażu w Turyngii

Zagraniczne praktyki uczniów technikum ZSP Nr 2 CKP
w Garwolinie w ramach Programu „Erasmus Plus”

Z radością informujemy, że od lutego 2015r. w naszej szkole ruszył nowy projekt unijny dla uczniów: „Erasmus Plus”. Dzięki temu projektowi uczniowie odbyli i odbywać będą również w przyszłym roku miesięczne staże zagraniczne w Niemczech w miejscowości Eisenach. Praktyki te finansowane są ze środków Unii Europejskiej. Nasza szkoła jest jedyną szkołą na terenie całego powiatu garwolińskiego, która uczestniczy w tego typu projekcie.

W projekcie wzięły udział klasy Technikum o profilu gastronomicznym i budowlanym. Uczniowie naszej szkoły uczący się w T.Ż. uczestniczyli w praktyce zawodowej w zakładach gastronomicznych (hotele) Natomiast T.B. odbywało praktyki w firmach budowlanych. Uczniowie T.Ż. pracowali na różnych stanowiskach: pomocnik kucharza, kelner, sporządzali potrawy współczesnej kuchni, a tak że potrawy tradycyjne, typowe dla regionalnej kuchni niemieckiej. Pracowali przy obsłudze gości podczas serwowania: śniadań, obiadów, kolacji oraz wystawnych bankietów. W wolnych chwilach uczniowie uczestniczyli w wycieczkach poznawczych i krajoznawczo-turystycznych (okolice Eisenach).

Po zakończeniu projektu uczestnicy otrzymali:

• certyfikaty wystawione przez instytucję wysyłającą i przyjmującą z potwierdzeniem zdobytych umiejętności
  • dokument Europa Mobilność
  • certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.

W ramach przyznanych środków uczniowie mieli zapewnione: zajęcia przygotowujące do udziału w praktykach (np. kurs językowy, książki, słowniki), transport zagraniczny, noclegi, bilet miesięczny na komunikacje miejską, ubezpieczenie, wycieczki, opiekę ze strony szkoły i instytucji przyjmującej. Za praktykę uczniowie otrzymali wynagrodzenie.

Opiekunami w czasie praktyk naszej młodzieży byli nauczyciele języka niemieckiego uczący w naszej szkole: Pani Katarzyna  Błażejczyk i Pan Robert Huńczak.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji fotograficznej...

Opracował: Robert Huńczak

Facebook - Lubię To: